x
Zeynepnaz Erdem
Kalite Müdürü, Makina Mühendisi, ISO 9001:2015 Baş Tetkikçi, AS 9100:2016 İç Tetkikçi

AS 9100 İç Tetkikçi Soru Listesi

Summary
AS 9100:2016 REV.D Kalite Yönetim Sistemi Standart Maddelerini (tüm alt maddeleri ile birlikte) inceleyebileceğiniz bu İç Tetkik soru listesi; ISO 9001 Kapsamında olan ve Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerine fason üretim ve tasarım/Ar-Ge çalışmaları yapan tüm firmalar tarafından kesinlikle incelenmesi gerektiğini düşündüğüm bir listedir. Bu listenin; ISO 9001 kapsamında bu sektörlerde çalışma yürüten firmaların AS 9100 Kalite Yönetim Sistemine geçiş aşamasında eksiklerini gözlemleyebilmesi adına ve kapsamlarını belirleyebilmesi adına oldukça kullanışlı olduğunu belirtmek isterim. Aynı zamanda AS 9100 Kalite Yönetim Sistemi hakkında bilgi edinmek isteyen, kendini bu konuda geliştirmek isteyen herkes için standardın beklentilerini anlayabilmek ve daha kolay hayata geçirmek adına İç Tetkik soru listesi oldukça yeterlidir. Satın alan kişilerin herhangi bir sorunda LinkedIn hesabım üzerinden bizzat iletişime geçebileceğini belirtmek isterim.
Existing Standards
AS9100, ISO9001
Tags
AS 9100 İÇ TETKİK SORU LİSTESİ
QuickCheck Content
Relevant Standard Item NoTask TitleTask DetailsExpectation
4.1Kuruluş ve Bağlamını AnlamakKuruluş, amacı ve stratejik yönü ile ilgili olan ve kalite yönetim sisteminin amaçlanan sonuçlarına ulaşma kabiliyetini etkileyen dış ve iç konuları belirlemelidir.Kuruluş, amacı ve stratejik yönü ile ilgili iç ve dış konuları belirlemiş mi?
4.1Kuruluş ve Bağlamını AnlamakKuruluş, bu iç ve dış konularla ilgili bilgileri izlemeli ve gözden geçirmelidir.Kuruluş, iç ve dış konular ile ilgili bilgileri gözden geçiriyor mu?
You must purchase QuickCheck to see 21 of other questions.
Do you want a demo?
You can start a demo to see what you can do when you buy this QuickCheck.

How do QuickChecks work?

Step 1
Find the QuickCheck
QuickChecks created by experienced Suswisers are question lists that ensure the sustainability of your management system. Find the QuickCheck you need.
Step 2
Add to Cart & Buy
Put the QuickCheck you discovered in your cart and buy them with your credit or debit card with our secure payment method.
Step 3
Get started!
Suswise provides you with the necessary tools to use the QuickChecks you have purchased with your teammates.
Step 4
See what you need to do
Suswisers who are experts in their fields have written everything you need to do step by step in the QuickChecks they have prepared.
Step 5
Enter what stage you are in
For each item in QuickCheck, you can enter what status you are in, your current applications, and your non-conformances.
Step 6
Assign your teammates
You can use your QuickChecks together with your teammates. You can assign them, set deadlines, and track the status of tasks with advanced graphical reports.
Step 7
See your success rate
When you use QuickChecks, you can see your initial and current success status with graphical reports and follow your progress.
Step 8
Manage your nonconformities
QuickChecks allow you to manage your nonconformities. How many non-compliances do you have, who was assigned for them and what are the duties? All on one screen.