x
Gizem Kor
Food Engineer

ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı Öz Değerlendirme-Otel Mutfakları İçin

Summary
ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini uygulamak istiyorsanız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ya da mevcut uygulamalarınızın standart gerekliliklerinin ne kadarını karşıladığını ölçmek istiyorsanız veya eksiklerinizi görmek adına belgelendirme denetimi öncesi nde bir öz değerlendirme yapmak istiyorsanız bu QuickCheck standardın her maddesi için gerekliliklerin kontrolünde size yol gösterici olacaktır.
Existing Standards
ISO 22000:2018
Tags
ön değerlendirme, öz değerlendirme, kontrol listesi
QuickCheck Content
Relevant Standard Item NoTask TitleTask DetailsExpectation
ISO 22000:2018 4.1Kuruluşun Bağlamı - Bağlam Belirlemeİşletmenizin amacını ve hedeflerini etkileyen iç ve dış hususları belirlemek için aynı zamanda işletmenizin ilgili taraflarının beklentilerinin anlaşılmasında standart bir yöntem belirlemek amacıyla dokümante edilmiş bilgi oluşturulmuş mu? Not: İç ve Dış bağlamın yani gıda güvenliği yönetim sistemini etkileyebilecek olan iç ve dışarıdan gelecek kavramsal etkenlerin belirlenmesinde SWOT veya PESTLE benzeri bir analiz yöntemi kullanılması doğru olacaktır.Doküman Uygulama
You must purchase QuickCheck to see 5 of other questions.
Do you want a demo?
You can start a demo to see what you can do when you buy this QuickCheck.

How do QuickChecks work?

Step 1
Find the QuickCheck
QuickChecks created by experienced Suswisers are question lists that ensure the sustainability of your management system. Find the QuickCheck you need.
Step 2
Add to Cart & Buy
Put the QuickCheck you discovered in your cart and buy them with your credit or debit card with our secure payment method.
Step 3
Get started!
Suswise provides you with the necessary tools to use the QuickChecks you have purchased with your teammates.
Step 4
See what you need to do
Suswisers who are experts in their fields have written everything you need to do step by step in the QuickChecks they have prepared.
Step 5
Enter what stage you are in
For each item in QuickCheck, you can enter what status you are in, your current applications, and your non-conformances.
Step 6
Assign your teammates
You can use your QuickChecks together with your teammates. You can assign them, set deadlines, and track the status of tasks with advanced graphical reports.
Step 7
See your success rate
When you use QuickChecks, you can see your initial and current success status with graphical reports and follow your progress.
Step 8
Manage your nonconformities
QuickChecks allow you to manage your nonconformities. How many non-compliances do you have, who was assigned for them and what are the duties? All on one screen.