x
Sibel Can
Food Engineer

Süt Ürünlerinde Organik Üretim (QuickCheck)

Summary
Organik süt ve süt ürünleri üretimi yapacaksanız, fakat nereden başlayalım bilmiyorsanız yada uygulamalarınız ne kadar yeterli bir özdeğerlendirme yapmak istiyorsanız, bu QuikCheck ile tüm bunları öğrenmek ve eksikleriniz varsa da uygulama içinde tamamlamak için hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Tags
süt ve süt ürünleri, süt ve süt ürünleri ihracatı, organik üretim
QuickCheck Content
Relevant Standard Item NoTask TitleTask DetailsExpectation
Organik ürün üretim kararıOrganik ürün üretim kararı alan işletme bu kararı aldığı toplantıyı kayıt altına aldı mı?Organik üretim kararı bir toplantı tutanağı ile kayıt altına alınmalıdır. Aylık haccp toplantısında ilave konu olarak görüşülüp kayıt altına alınabilir veya ayrıca bir toplantı düzenlenip tarih, saat, toplantı konuları ve katılımcılar ile birlikte kayıt altına alınır.Doküman
Çiğ süt çiftliğiÇiğ süt tedarikçileri arasında Organik sertifikasına sahip çiftlik bulunmakta mıdır?Organik üretim başvurusunda bulunabilmek için Organik sertifikalı çiftlikle çiğ süt alım sözleşmesi yapılmalıdır. Ayrıca bu çiftlikten organik sertifikası ve bununla bağlantılı diğer dökümanlar (yem vb.) ve analiz sertifikaları talep edilip dosyalanmalıdır. Onaylı tedarikçi listesine organik süt çiftliği eklenmelidir.Doküman
YönetmelikOrganik üretim programı için resmi yönetmelikler gözden geçirilmiş midir?Bu sertifikasyon programının planlanmasında ve oluşturulmasında "522 Sayılı ORGANİK TARIM KANUNU ve ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK" kılavuz alınacaktır. Dış Kaynaklı doküman listesine klenecektir.Doküman
You must purchase QuickCheck to see 27 of other questions.
Do you want a demo?
You can start a demo to see what you can do when you buy this QuickCheck.

How do QuickChecks work?

Step 1
Find the QuickCheck
QuickChecks created by experienced Suswisers are question lists that ensure the sustainability of your management system. Find the QuickCheck you need.
Step 2
Add to Cart & Buy
Put the QuickCheck you discovered in your cart and buy them with your credit or debit card with our secure payment method.
Step 3
Get started!
Suswise provides you with the necessary tools to use the QuickChecks you have purchased with your teammates.
Step 4
See what you need to do
Suswisers who are experts in their fields have written everything you need to do step by step in the QuickChecks they have prepared.
Step 5
Enter what stage you are in
For each item in QuickCheck, you can enter what status you are in, your current applications, and your non-conformances.
Step 6
Assign your teammates
You can use your QuickChecks together with your teammates. You can assign them, set deadlines, and track the status of tasks with advanced graphical reports.
Step 7
See your success rate
When you use QuickChecks, you can see your initial and current success status with graphical reports and follow your progress.
Step 8
Manage your nonconformities
QuickChecks allow you to manage your nonconformities. How many non-compliances do you have, who was assigned for them and what are the duties? All on one screen.