x
Nazar Adanır
Quality Systems Consultant

Yeni Tasarımlar

Summary
Yeni bir ekipman aldınız hatta adette etmeden önce yapmanız gerekli kontroller var ama siz bu kontrollerin neler olması gerektiğini bilmiyorsanız, bu QuickCheck ile bu kontrolleri öğrenip adım adım tamamlayabilirsiniz.
Existing Standards
BRCGS, IFS, FSSC, ISO 22002
Tags
yeni ekipman
QuickCheck Content
Relevant Standard Item NoTask TitleTask DetailsExpectation
1Yeni Tasarımlar-GenelKullanılacak gıda ekipmanlarında özellikle ürün, hammadde veya yarı mamulün temas ettiği yüzeyler tepkimeye girmeyen, aşınmayan malzemelerden veya paslanmaz çelikten yapılmalı, alüminyum, bakır gibi malzemler kullanılmamalı, yüzeyleri boyalı olmamalıdır. Gıdaya temas eden ekipmanların seçimi bu koşulları sağlıyor mu?Uygulama
2Yeni Tasarımlar-GenelKaplama yapılacak yüzeylerin ya da kaplamalı yüzeylerin gıda temasına uygun / gıdaya uygun izinleri olan malzemlerle kaplanmalı ya da kaplanmış olmalıdır. Kaplama malzemesinin/lerinin gerekli izinleri bulunuyor mu?Uygulama
3Yeni Tasarımlar-GenelEkipmanların temizliğinin kolayca yapılabilmesi ve birikimlerin oluşmaması için yüzeylerin pürüzsüz olması sağlanmış mı?Uygulama
You must purchase QuickCheck to see 31 of other questions.
Do you want a demo?
You can start a demo to see what you can do when you buy this QuickCheck.

How do QuickChecks work?

Step 1
Find the QuickCheck
QuickChecks created by experienced Suswisers are question lists that ensure the sustainability of your management system. Find the QuickCheck you need.
Step 2
Add to Cart & Buy
Put the QuickCheck you discovered in your cart and buy them with your credit or debit card with our secure payment method.
Step 3
Get started!
Suswise provides you with the necessary tools to use the QuickChecks you have purchased with your teammates.
Step 4
See what you need to do
Suswisers who are experts in their fields have written everything you need to do step by step in the QuickChecks they have prepared.
Step 5
Enter what stage you are in
For each item in QuickCheck, you can enter what status you are in, your current applications, and your non-conformances.
Step 6
Assign your teammates
You can use your QuickChecks together with your teammates. You can assign them, set deadlines, and track the status of tasks with advanced graphical reports.
Step 7
See your success rate
When you use QuickChecks, you can see your initial and current success status with graphical reports and follow your progress.
Step 8
Manage your nonconformities
QuickChecks allow you to manage your nonconformities. How many non-compliances do you have, who was assigned for them and what are the duties? All on one screen.